Moldován Stefániára emlékezünk
Életének 82. évében elhunyt Moldován Stefánia Liszt-díjas, érdemes művész, drámai szoprán. Sajóudvarhelyen született 1931. augusztus 24-én. 1948–1953 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Sipos Jenő tanítványa volt. 1954-ben Mimiként debütált Puccini Bohéméletében a Szegedi Nemzeti Színházban, amelynek 1954–1961 között társulati tagja volt.
1961-től az Operaház egyik vezető magánénekeseként drámai szerepek sorát alakította. Hangjának kiegyenlített, telt hangzásával, alakításainak drámaiságával és szenvedélyes lendületével sokakat elbűvölt.
Elsősorban Verdi-hősnők megformálásával ért el kiemelkedő sikereket, de repertoárján szerepeltek a Mozart- és Puccini-operák szopránszerepei is.
Rendszeresen fellépett külföldön is. Számos lemezfelvétel őrzi énekművészetét. Leghíresebb alakításai közé tartozott Erkel Bánk bánjának Melindája, ezzel a hősnővel kapcsolatban írta róla Fodor Géza operaházi tagságának 25. évfordulóján: „Amit az emberi integritás póztalan méltóságáról és megsértésének jóvátehetetlenségéről, az erős és gyöngéd hitvesi, anyai érzelmekről el tud mondani, az ma egyedülálló." Simándy József partnereként Melinda szerepében a Szegedi Szabadtéri Játékok színpadán másfél évtizeden át többször is nagy sikert aratott: elénekelte a Dóm téren Erzsébet (Don Carlos), Örzse és a Császárné (Háry János) szerepét is.
Utóbbi éveit a Gobbi Hilda által alapított Ódry Árpád Színészotthonban töltötte, betegen. Temetéséről később intézkednek.



