Facebook Twitter RSS
Mi segítünk a nehéz pillanatokban!

Ha kérdése van, írjon nekünk.
Esztergályos Cecília már kifizette a temetését Hetvenéves, de háromnak érzi magát. Kolbászon, szalonnán él. ... Tovább
Hogyan lehet túlélni egy gyermek halálát? Könyv Karcsika emlékére Egy anya öt éven át nap,mint nap küzdött a kisfia életéért. ... Tovább
Életről és halálról mesélnek a szicíliai múmiák Képalkotó diagnosztikával és kémiai eljárásokkal próbálják meghatározni, ... Tovább
Rossz embert temettek, mert nem hittek az özvegynek A 73 éves Evan Davidson hiába bizonygatta a kaliforniai Simpson halottasháznak, ... Tovább
Mi a teendő szerettünk eltávozásakor? A híradások szinte naponta számolnak be halálesetekről, de ... Tovább
További hírek

Balesetveszélyes sírkövek vannak a tápéi temetőben

Csaknem 30 százaléka balesetveszélyes a tápéi temetőben az újra meg nem váltott sírhelyeknek

Egy olvasó kereste meg a Délmagyarországot azzal, hogy több síremlékhez is hozzányúltak a tápéi temetőben. Szerinte kegyeletsértő, hogy a sírokra fektették a fejrészeket. Kiderült azonban, hogy ez nem így van. A temetőket kezelő Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. a balesetveszély miatt lépett. Makrai László, a cég ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a tápéi temetőben több mint 2000 sírhely található. Ezek csaknem 15 százaléka lejárt, azaz az elhunyt rokona, vagy aki először megváltotta a helyet, nem fizette ki az újraváltást. A szabályok szerint így ezeket a sírhelyeket felszámolhatják, de akár újra is értékesíthetik.

Makrai László szerint ha a sírhely lejár, akkor az üzemeltető köteles megvizsgálni a sírkövet, hogy az ne veszélyeztesse az élet- és vagyonbiztonságot, és ha szükséges, intézkedik is a veszély elhárításáról. A lejárati idő előtt pedig a bérlő köteles ugyanerről gondoskodni.

Miután a temetőgondnokság munkatársai megvizsgálták a sírokat, kiderült, hogy az újra meg nem váltott sírhelyek majdnem 30 százaléka balesetveszélyes, mert a síremlék fejrésze nincs jól rögzítve. Ez azért veszélyes, mert egy nagyobb szél is kidöntheti, de akkor is kidőlhet, ha valaki nekitámaszkodik. A szakemberek úgy döntöttek, hogy a veszélyes elemeket a sírra fektetik, amire egyébként a szabályok is kötelezik őket. A problémát egyébként a korábbi szabályozás okozta. Régebben ugyanis a sírkövekre a fejrészt csupán ráragasztották. A ragasztó pedig idővel elöregedett és már nem tartotta megfelelően az elemet. Ez ma már nem így van. A mostani síremlékeket már úgynevezett csapokkal rögzítik, amelyeket 10 centiméter mélyen fúrnak a kövekbe, így kizárt, hogy kárt tegyen bennük az időjárás – tette hozzá az igazgató.

Makrai László azt is elmondta, hogy ha lejár egy sírhely megváltása, minden esetben megpróbálják megkeresni az elhunyt rokonait. Azonban azok a síremlékek, amikhez most hozzányúltak, annyira régiek, hogy ez nem mindig sikerül.

A tápéi temetőben a lejárt és újra meg nem váltott sírokról a temető hirdetőtábláján folyamatosan tájékoztatják a hozzátartozókat. Ők kérhetik a temetkezési hely felszámolását, vagy újra megválthatják a lejárt sírokat.

Forrás: delmagyar.hu