Facebook Twitter RSS
Mi segítünk a nehéz pillanatokban!

Ha kérdése van, írjon nekünk.
Esztergályos Cecília már kifizette a temetését Hetvenéves, de háromnak érzi magát. Kolbászon, szalonnán él. ... Tovább
Hogyan lehet túlélni egy gyermek halálát? Könyv Karcsika emlékére Egy anya öt éven át nap,mint nap küzdött a kisfia életéért. ... Tovább
Életről és halálról mesélnek a szicíliai múmiák Képalkotó diagnosztikával és kémiai eljárásokkal próbálják meghatározni, ... Tovább
Rossz embert temettek, mert nem hittek az özvegynek A 73 éves Evan Davidson hiába bizonygatta a kaliforniai Simpson halottasháznak, ... Tovább
Mi a teendő szerettünk eltávozásakor? A híradások szinte naponta számolnak be halálesetekről, de ... Tovább
További hírek

Ügyintézés

A halotti anyakönyvi kivonat kiállításához az alábbi iratokra van szükség

  • halottvizsgálati bizonyítvány
  • elhalálozásról szóló jegyzőkönyv (ha az illető egészségügyi intézményben hunyt el)
  • az elhunyt születési anyakönyvi kivonata
  • az elhunyt személyi igazolványa
  • az elhunyt lakcímet igazoló hatósági kártya
  • ha az elhunyt házas volt, a házassági anyakönyvi kivonata
  • ha az elhunyt elvált volt, a válást igazoló okirata
  • ha az elhunyt özvegy volt, a korábban elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata

Ha nem áll rendelkezésre valamelyik dokumentum, akkor másolatot kell beszerezni.

Ha valaki bevándoroltként, letelepedettként vagy menekültként élt Magyarországon, akkor a  haláleset  bejelentésekor  be kell mutatni a személyazonosító okmányait, személyi azonosítóját és lakcímét igazoló hatósági igazolványát, a családi állapotát tanúsító okiratát, továbbá az orvos által kiállított halottvizsgálati bizonyítványt.

Ha valaki sem letelepedett, sem menekült státusszal nem rendelkezik, akkor  a halál bejelentésekor az elhunyt személyazonosítására szolgáló okmányait, továbbá az orvos által kiállított halottvizsgálati bizonyítványt kell átadni az anyakönyvvezetőnek.

Vannak egyedi esetek is, amelyek magát az illetékesség megállapítását befolyásolják. Például, ha járművön történt a haláleset akkor a holttest járműről történő leemelésének helye, talált holttest esetében  pedig a holttestet megtalálásának helye a mérvadó.

Egy magyar állampolgár esetében, ha a haláleset külföldön történik, akkor a halálesetet a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal anyakönyvezi.

Az anyakönyvvezető a halálesetet a bejelentést követően azonnal köteles anyakönyvezni és kiállítani a halotti bizonyítványt.

A halálesetet követően kiadott halotti anyakönyvi kivonat illetékmentes, azonban ha később szükség lesz egy újabb példányra az már térítésköteles.

A temetés megszervezése

Magyarországon nagyon sok temetkezési vállalat vállalja a temetés teljes körű megszervezését és kivitelezését.

Minden esetben annak kell gondoskodnia a temetésről, akit az elhunyt a végrendeletében arra kötelez, amennyiben nem készült végakarat, akkor az elhunyt élő házastársára vagy élettársára hárul a végtisztesség megadása.

Aki a temetést vállalja, annak több kérdést kell mérlegelnie. Először is meg kell jelölnie a temetés helyszínét, és el kell döntenie, hogy milyen temetési formát kíván választani.

Hagyományos sírhelybe történő rátemetés, illetve sírboltba történő koporsós temetés esetén az ÁNTSZ sírnyitási engedélyének kiadása illetékköteles. A rátemetési engedélyt szükség esetén a kegyeleti szolgáltató beszerzi.

Ha hamvasztásos temetésben gondolkodik, akkor a halottvizsgálati bizonyítványban szerepelni kell, a hamvaszthatóságot igazoló záradéknak. Amennyiben a hozzátartozók hamvasztásos temetést szeretnének, és szerettük lakáson hunyt el,  a hamvasztási engedélyt az elhunyt lakhelye szerint illetékes ÁNTSZ adja ki.

Amennyiben van végrendelet és a végakaratban szerepelnek bizonyos igények és kérések az elhunyt részéről, azt köteles mindenki tiszteletben tartani.